דברי מנהל הישוב – נובמבר 2015

תושבים יקרים,

בחודש שעבר התחלנו בהכנות לחורף מבחינת תשתיות, גיזום עצים גדולים ונקודות ניקוז, כדי למנוע עד כמה שאפשר תקלות העשויות להיגרם עקב מזג האוויר. בעודנו בעיצומה של העבודה בכל רחבי הישוב התרחשה עלינו הסופה הקשה ונזקיה עמה. לאור זאת הגברנו את קצב הגיזום והתגייסנו כדי לפנות את נזקי הסופה כמה שיותר מהר.

אנו מאוד מבקשים מהתושבים לדאוג לניקוי מרזבים, ניתוק מרזבים ממערכת הביוב וגיזום עצים גבוהים בשטח הפרטי שלהם. כך בשטח הפרטי שלהם.

 

ב – 1 לנובמבר יכנסו לתוקפם מספר שינויים מערכתיים, במטרה לשפר וליעל את השרות לתושבים ואת העבודה השוטפת של נותני השרות.   

 1. מענה לפניות תושבים –  באמצעות מרכזייה חדשה יתאפשר ניתוב שיחות,  כך שניתן יהיה להגיע ישירות לכל בעל תפקיד, בתחום האחריות שלו:  
  תחזוקה – מיקי רוזמן
  גינון – צאדק וואתד
  סניף הדואר – נילי אהרוני
  משרד מזכירות הישוב – הלית ישורון
 2. קבלת קהל: כדי לתת מענה אישי וישיר, הגדרנו שעות קבלת קהל בבוקר ואחה"צ: 
  הלית – מזכירות הישוב:
  יום א' – 12:00 – 09:00
  יום ג' – 12:00 – 09:00
  יום ה' – 12:00 – 09:00
  יום ד' – 18:00 – 16:00
  עמרי – מנהל הישוב:
  יום ב' – 18:00 – 16:00
  אין צורך לתאם פגישה מראש, בשעות אלו אנו פנויים לקבל אתכם. בבקשה כבדו שעות אלו, כדי שנוכל להתפנות לטיפול הנושאים השוטפים בשעות העבודה האחרות.
  שעות אלה בתוקף עד סוף 2015

שעות השקיה בחורף: במסגרת ההכנות הנוספות רכשנו טכנולוגיה חדשה לכיוון שעות השקייה, היוצרת חיסכון משמעותי במים.

מרכז מיחזור: מרכז המיחזור הגדול בכניסה לישוב יפורק. במקומו יוקמו 4 מרכזי מיחזור קטנים יותר לבקבוקי פלסטיק, לזכוכית ולנייר  בארבעה מוקדים בישוב:

 1. צומת ערבה – שד' השרון
 2. בית זית – שד' הגליל (ליד גן השעשועים)
 3. שד' השפלה
 4. חניון  מרכזי ליד המרפאה – בית ספר

נקודת איסוף לקרטונים תהיה בחניון המשאיות.

פינוי גזם: החודש יתבצע במספר רחובות ניסוי לפינוי גזם בשיטה חדשה, היכולה לחסות עלויות רבות. הרחובות בהם יתבצע הניסוי הם חיננית, חרצית וחבצלת בלבד. תושבי רחובות אלו יקבלו הסבר מדויק מה עליהם לעשות.

מודל רחוב חדש: בימים אלה אנו מתחילים לעבוד ברחוב בקעות, במטרה ליצור שינוי מהותי בפני הרחוב כיום וליצור מודל חדש מתאים, בטיחותי ונוח יותר.

מיספור הבתים: סיימנו למספר את רחובות א' וב'. ממשיכים ברחובות ג'. הכוונה היא לסיים את מיספור כל הבתים עד סוף 2015.

חזות הישוב: ניתן לראות כבר את שתילת פרחי החורף והתחדשות בעציצי חביות גדולים ברחובות הראשיים.

נסלל שביל הולכי רגל בן רחוב דוחל לכביש ההיקפי.

כלבים משוחררים / משוטטים ביישוב – אכיפת החוק בנושא

בעקבות פניות תושבים בנוגע לכלבים משוטטים בישוב ותושבים המטיילים עם כלבם ללא רצועה, הוחלט לתגבר את האכיפה באמצעות קנסות עפ"י חוק להסדרת הפיקוח על כלבים, התשס"ג-2002 הקובע כי:  

 • המחזיק כלב חייב לשמור עליו בחצרו.
 • יש לסמן את החצר בשלט "זהירות כלב".
 • במידה ויוצא לרשות הרבים הוא חייב להיות מוחזק ברצועת הולכה בידי אדם שיכול לשלוט עליו.
 • אורך רצועה מקסימאלי לכלב רגיל – עד 5 מטר (ע"פי תקנות 2005).
 • לכלבים המוגדרים "כלבים מסוכנים" קיימת הגבלת רצועה ל-2 מטר והם מחויבים במחסום על פיהם, גם בבית כאשר נוכח בו ילד מתחת לגיל 16.

גובה הקנס:

 • כלב ללא רצועה: 500 ₪
 • כלב מגזע מסוכן ללא מחסום פה: 1,000 ₪

אכיפת החוק בבת חפר תחל מידית ותתבצע בכל שעות היממה.

לטובת כולנו ולטובת כלבינו, אנא שימרו על כלביכם במתחם הבית בכל שעות היממה, והוציאו אותם למרחב הציבורי כאשר הם מוחזקים ברצויה ובשליטתכם,  כך שכל התושבים, בכל הגילאים, יוכלו להנות מתנועה חופשית בכל מקום בישוב, ללא חשש מפגיעה בהם, או בבעלי החיים (כולל הכלבים) שלהם.

כלבים – חשוב לדעת

המשותף לכל בעלי הכלבים הוא הרצון לאפשר לכלב הליכה משוחררת ללא רצועה כשהוא נמצא ליד או בסביבת הבעלים וחוזר אליהם  ברגע שהם קוראים לו. יש כלבים שאין צורך לאלף אותם כדי שידעו ללכת ליד בעליהם ללא רצועה ואחרים שנדרשת איתם עבודה רבה על מנת שיפנימו את הפעולה.  הבדל זה נובע הן מגזע הכלב המשפיע על אופי התנהגותו  והן מגילו .

הסברה הרווחת היא כי כלב מאולף יודע ללכת ליד בעליו ללא רצועה, אך זה נכון באופן חלקי משום שהאינסטינקט הראשוני של הכלב גובר לעיתים על רמת המשמעת שרכש, גם כאשר היא גבוהה מאוד. יש כלבים שלא ניתן להוציא מהם את יצר הרדיפה/ההגנה/הציד, למרות האילוף, ולכן הם ינצלו כל הזדמנות לרדוף אחרי חתול, כלב אחר וכד'.  

זה בעניין הכלב, אלא שלבעל/ת הכלב השפעה מכרעת בעניין:

מאז הקמתה של מדינת ישראל, הוגשו לבתי המשפט אלפי כתבי אישום על חבלות בגוף ובנפש בעקבות כלבים משוחררים נשיכות, נפילות, החתמת פחד ועוד. מקרים  רבים נוספים לא הגיעו כלל לבית המשפט.  

לדוגמה, בפסק דין צנעני שמעון נגד כהן אהרון משנת 2005 נאמר כי הכלב של אהרון קפץ ליד שמעון (אפילו לא נגע בו). שמעון נבהל, נפל אחורה ונחבל בחלק הימני של גופו. חלק מהפיצויים שנקבעו בפסק הדין היו מעל 60 אלף ש"ח לטובת שמעון, אף על פי שהכלב בכלל לא תקף אותו.

מכאן חשוב להבין כי גם כלב שאינו תוקפני, כלב שאוהב אנשים, עלול לגרום נזק שלא במתכוון וניתן לתבוע את בעליו על סכומי עתק.

בשל מקרים כאלה ונוספים נחקקו בישראל חוקים רבים המסדירים את כל נושא הכלבנות בארץ. "החוק להסדרת הפיקוח על כלבים"  אומר כי בעל כלב רשאי להוציא את כלבו למרחב הציבורי רק כאשר הוא קשור ברצועה המאפשרת לבעלים שליטה על הכלב. עבירה על חוק זה, יכולה להסתיים בקנס של מאות שקלים והסגר הכלב לכמה ימים, ו/או במקרים בהם נגרם למישהו נזק, קנס כספי גבוה.

לסיכום, חשוב לזכור כי מלבד החוק, קיימת גם ההתחשבות בסביבה –  אם יש סיכוי ואפילו הקטן ביותר שהכלב החמוד ואוהב האנשים שלך, יבהיל בטעות ילד קטן ויגרום לו לסיוטים לאחר מכן, המעשה הנכון הוא לשים עליו רצועה.

(מתוך: מאמר של שי מולדובן מאלף כלבים )

דילוג לתוכן