דבר מנהלת בית ספר שדות – אפריל 2016

צו החיים תן וקח. כך נברא העולם; שכל אדם יהיה משפיע ומקבל,  ומי משאין בו שניהם כאחד – הריהו כאילן סרק"

רבי יצחק מזידיטשוב


הערך המרכזי בחודש אדר הינו נתינה. הנתינה והקבלה הינם ערכים חשובים בחברה הרגישה לצרכי האחר ומעודדת את חבריה לגלות אכפתיות וערנות לסובב ולפעול למימוש צרכיו .

התרומה שבנתינה של כל אחד מאיתנו באה ליצור שלמות חברתית המורכבת מפאזל של אנשיו, השונים זה מזה ויחד עם זאת כולם דומים ברצונם ובשאיפתם להיות אנשים מאושרים.

אני רוצה לשתף אתכם בהתייחסות שלי לנתינה בחיים בכלל ובחיי היומיום בביה"ס:

114 שנים לאחר הוצאתו לאור של הספר "אלטנוילנד", בו מדגיש חוזה המדינה בנימין זאב הרצל, את מחויבות "החברה החדשה להקדיש שנתיים מחייהם לעבודת העם לאחר סיום לימודיהם בבית הספר…" ו-68 שנים לאחר קום המדינה, נדרשת מאיתנו היכולת להישיר מבט ולתהות על טיב מעורבותו של הדור הצעיר בהמשך נשיאת לפיד החזון הציוני.

בעידן האינטרנט, ה"כפר הגלובלי" והרשתות החברתיות, ניצבת סוגיית התאמת הרעיון הציוני לרוח הזמן, בקרב בני הנוער שלנו. הדור החדש, שגדל על ברכי הטכנולוגיה המתקדמת והמשתנה בקצב מסחרר, מתמודד יום ביומו מול הפער הקיים בעולם הווירטואלי לעולם החברתי-ערכי.

דווקא עכשיו, כאשר השיח הציבורי והמעורבות החברתית מסתכמים לעיתים ב"לייק" בפייסבוק או בתמונה באינסטגרם חשוב להקפיד על החינוך לערכים. דור שיקבל חינוך ערכי בבתי ספר ובתנועות הנוער יסייע בצמצום הפערים, בשילוב בחברה, בגיוס לצה"ל ובעשייה החברתית. ילדים אלו יהיו השגרירים הטובים ביותר שלנו.

החודש האחרון התאפיין בפעולות רבות שבהן למדו הילדים להרים את העיניים, להביט על מי שנמצא לצידם, לנסות ולפרש את שפת הגוף של חברם ופשוט – ל ת ת.

יחד למדנו שנתינה היא כאשר כל אחד ואחד מושיט יד לחברו,  תומך ומסייע ,מקשיב, מעודד , אומר מילה טובה, מתחשב, מוותר, משאיל ציוד, משתף במשחק ומסייע במשימה.

נתינה היא כאשר מנסים להקל על כאב של חבר, משתתפים בצער וחולקים ברגעי השמחה,

נתינה היא כשיכולים לאהוב , להתחייב להיות חברים טובים,

נתינה אמיתית נעשית ממקום של אהבה ומתוך חוויה של שפע, היא מכילה את ההכרה בכך שיש בנו אוצרות רבים ויכולת לחדש אותם מדי רגע, כך שאנו יכולים לחלוק בהם מתוך שמחה.

נתינה גורמת לכל אחד להרגיש אהוב, נחוץ, ובעיקר יכול.

לתת" זו אינה חובה, אלא זכות.

אחד העם אמר: "מעשים טובים מנצחים ופותחים את הלבבות", 

        מי ייתן ויבואו עלינו ימים שמחים ומלאי  נתינה וקבלה ותשומת לב אישית,

 

בברכת חודש טוב וחג שמח,

ליבנת

דילוג לתוכן